Przejdź do zawartości

Dyskusja:Marcel Lefebvre

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Nie wiem, kto to wpisał, ale podobna informacja znajduje się tutaj i tutaj. Może chodzi o jakieś niuanse. Jakie? Alx D 13:14, 23 gru 2005 (CET)[odpowiedz]

"został eskomunikowany"

[edytuj kod]

W tekście znajduje się sforumuowanie "Z tego powodu został ekskomunikowany.". Jest ono nieścisłe, gdyż został UZNANY za ekskomunikowanego, a nie ekskomunikowany. Niby drobny niuans, ale nabiera znaczenia z uwagi na fakt, że zwolennicy Abp. na tej podstawie uznają, że ekskomunika nigdy nie nałożona bezpośrednio przez papieża z uwagi na okoliczności (tzw. stan wyższej konieczności) nie miała miejsca. Tak więc przydałoby się poprawić tą nieścisłość.

(widzę że poprawione)

Dodam, że na mocy listu Benedykta XVI Lefebvre nie jest już ekskomunikowany: "21 stycznia 2009 roku Benedykt XVI zdjął ekskomunikę z czterech biskupów wyświęconych przez arcybiskupa Marcela Lefebvre'a (Przełożonego Generalnego FSSPX Bernarda Fellaya oraz Alfonso de Gallarety, Bernarda Tissier de Mallerais i Richarda Williamsona)."; cytat z waszej wspaniałej encyklopedii, tyle że z artykułu o biskupie.

UZNANY za ekskomunikowanego, a nie ekskomunikowany. Dzięki za "wyjaśnienie", skoro "zdjął ekskomunikę" to musiała być wcześniej nałożoną, a ściśle biorąc ściągniętą samoistnie. Wedle kanonu 1382 (obecnie 1387) Episcopus qui sine pontificio mandato aliquem consecrat in Episcopum, itemque qui ab eo consecrationem recipit, in excommunicationem latae sententiae etc czyli "biskup, który bez papieskiego zlecenia konsekruje kogoś na biskupa, a także ten, kto od niego konsekrację przyjmuje, zaciągają ekskomunikę latae sententiae" zatem samoistnią.

akceptacja SWII

[edytuj kod]

"który odmówił zaakceptowania reform Soboru Watykańskiego II" Trochę nieścisłe, gdyż Abp. Lefebvre był gotowy zaakceptować cały SWII pod warunkiem, że będzie on interpretowany w świetle Tradycji.

Abp Marcel Lefebvre teksty soborowe zgodne z Magisterium Kościoła Powszechnego chętnie akceptował, te dwuznaczne interpretował w świetle Tradycji, a te jawnie sprzeczne z Tradycją(np. Deklaracja o wolności religijnej) odrzucał.

posoborowa reforma mszału

[edytuj kod]

Powinno się pisać: reforma Pawła VI, albo jeszcze lepiej wprowadzenie Novus Ordo Missae. Co prawda reforma, rzeczywiście miała miejsce po soborze, ale sformułowanie ,,posoborowa,, sugeruje, że w jakiś sposób wynikała z tekstów soboru, a to nieprawda. Vaticanum II było tragicznym, ze względu na swoje dwuznaczne bądź jawnie heretyckie deklaracje (np. Deklaracja o wolności religijnej) wydarzeniem w histori Kościoła, ale nie można mu przypisywać zaplanowania wprowadzenia tzw. Nowej Mszy, która sieje znacznie większe spustoszenie w Winnicy Pańskiej, ze względu na to, że dotyka bezpośrednio wiernych. To ma być hasło encyklopedyczne, a nie trybuną zwolenników Lefebvre'a. Zarówno zmiany w artykule jak i komentarze są skrajnie nieobiektywne, totalne POV.

Zilustrowanie biografii abp Lefebvre'a

[edytuj kod]

Czy nie mógłby ktoś w jakiś sposób wstawić do tego hasła zdjęcia opisywanej postaci? ja sam się na tym kompletnie nie znam i nie mam pojęcia jak to zrobić. Potrzebne zdjęcie jest na en wiki.

Obiektywizm

[edytuj kod]

Mam wrażenie, porównując z hasłem na enwiki, że hasło jest nie do końca obiektywne. Wiele decyzji Lefebvre'a jest opisanych dość patetycznie, w źródłach znajduje się szereg książek lefebrystów. Czy ktoś znający się na temacie miałby wolną chwilę na przejrzenie? Grzegorz z Nyssy (dyskusja) 13:35, 25 lip 2011 (CEST)[odpowiedz]